Architektúra

Vila Trenčín

Architektonická štúdia luxusnej vily pri Trenčíne

Pre nášho dobrého klienta, s ktorým máme za sebou už niekoľko projektov, sme pripravili architektonickú štúdiu na jeho vilu pri Trenčíne. Pozemok má krásny výhľad na Trenčín a okolitú prírodu. Jeho orientácia nie je dokonalá, je smerovaný na západ. Preto bola najťažšia úloha správne natočenie domu. Rozhodli sme sa tom smerovať na výhľad. Celková hmota aj umiestnenie okien je navrhnuté tak, aby sme maximalizovali tepelné zisky zo slnka v zime a zároveň vytvorili súkromie na pozemku.
  moderná vila
 

Moderné tienenie

Mysleli sme zároveň aj na tienenie domu v letných mesiacoch zo západnej strany. Tienenie je prevažne riešené hliníkovou pergolou s textilným sťahovacím tienením a presahmi striech. Sú to dôležité prvky, ktoré umožnia mať otvorený výhľad a zároveň ochránia interiér pred prehrievaním. Miestnosti, z ktorých výhľad nie je dôležitý, alebo nie sú priamo exponované letným slnkom sme ako tienenie zvolili žalúzie.
 
moderná architektúra

Vertikálne lamely

 Vzhľadom na orientáciu pozemku sme potrebovali získať južné slnko cez veľké presklenia, aby sme znížili náklady na vykurovanie. Keďže južná strana je orientovaná na ulicu, bolo potrebné myslieť aj na súkromie. Pri návrhu sme sa rozhodli použiť vertikálne žalúzie, ktoré budú automatické a budú sledovať slnko v lete a v zime tieniť. Interiér tak zostane cez zimu ideálne preslnený.
  vertikalne lamely

Travertín na fasáde domu

 Architektúra tohto domu je nadčasová vzhľadom na použité materiály. Travertín a drevo IPE, ktoré sme zvolili, sú overené desaťročiami a stále nevyšli z módy. Travertín sme sa rozhodli použiť vo forme imitácie, hlavne kvôli údržbe a aby bolo možné použiť veľké 3m dlhé formáty. Drevo sme naopak zvolili prírodnú verziu, kvôli krajšej kresbe a vzhľadu. 
 
 
travertin fasada
 

Strešná terasa

Zo zadnej strany domu sme pripravili výstup na strešnú terasu, z ktorej bude  nádherný výhľad. Pod schodmi na terasu je aj vstup do pivnice.
 
 
strešná terasa

Biobazén

K modernej vile patrí samozrejme aj bazén. My sme zvolili biobazén pre jeho ekologickú stránku a jednoduchšiu údržbu. Voda z biobazénu sa prečisťuje vo vedľajšom jazierku a prečerpáva sa naspäť do bazéna. 
  biobazén
 

Hliniková pergola s textilným tienením

Na prekrytie terasy sme zvolili textilné tienenie, ktoré je možné zhŕňať v prípade potreby. Ako tieniaci materiál sa používa PVC textília, ktorá je odolná voči dažďu. Pergola prekrýva zapustené sedenie. V strede sedenia sme navrhli biokrb, ktorý vytvorí teplo a príjemnú atmosféru v sychravom počasí. Pergola priamo nadväzuje na veľké presklenie z obývačky, tým pádom je vonkajšie sedenie použiteľné aj v daždi.
  pergola s textilným tienením
 
wellness pri dome
 
záhradka pri dome
Pin It