Architektúra

Dom vo svahu

Pasívny dom vo svahu s plochou zelenou strechou

Tento moderný dom sa nachádza pri Bánovciach nad Bebravou na krásnom rozľahlom pozemku uprostred ovocných stromov.
Celý dom je orientovaný vzhľadom na svetové strany. Veľkosť okien a ich tvar je daná tepelnými ziskami a stratami a výhľadom. Všetky obytné miestnosti sa nachádzajú vo vrchnej časti domu. Dom je čiastočno podpivničený a spodné priestory sú navrhnuté ako dielňa, garáž, technická miestnosť a sklad.

Biobazén

Pri južnej terase sme navrhli biobazén. Je to typ bazéna, ktorý nepotrebuje chémiu. Čistenie vody prebieha prírodným spôsobom. Nazýva sa aj kúpacie jazierko. 

Zelená strecha

Vzhľadom na to, že sa bude využívať aj strecha domu a zároveň aj kvôli energetickej úspore sme sa rozhodli použiť zelenú strechu, ktorá je nielen estetická, ale dokáže ušetriť veľa energie v lete aj v zime.

 

Posuvné okenice

Dom sme navrhli ako pasívny s maximálnym ohľadom na úsporu energií, preto sme sa rozhodli pre okenice, ktoré dokážu zatieniť pred slnkom a zároveň aj zabezpečia dodatočnú tepelnú izoláciu.

Strešná terasa

Keďže má dom krásny výhľad na všetky svetové strany rozhodli sme sa navrhnúť aj strešnú terasu. Aby bolo možné strešnú terasu využívať plnohodnotne je prestrešená a vedie na ňu malý výťah na potraviny z kuchyne.
Strecha zo strešnej terasy má navrhnutý presah, ktorý sme presne určili aby chránil okná pred letným slnkom a zároveň pustil zimné slnko do domu.
 

 

Návrh terénnych úprav

Pri návrhu domu sme pracovali s reálnymi výškami podľa zamerania geodetom.  Tvar pozemku sme navrhli tak, aby bolo možné ho celý prejsť malým traktorom, keďže pozemok má rozlohu 4000m2. Všetky zdravé stromy sme nechali bez porušenia. Dom a cestičky sme umiestnili tak, aby sa všetky stromy zostali. 
 

Shou-sugi-ban

Suterén domu je obložený opaľovaným drevom Shou-sugi-ban, ktoré je trvácne a zároveň veľmi estetické.
  

 

Garáž pod domom

Umiestnenie domu vo svahu sme využili na čiastočne podpivničenie domu. V polovici suterénu sa nachádza garáž pre 2 autá, kosačku, bicykle a záhradné náradie. Druhá polovica suterénu je rozdelená na dielňu a fitness. 
 
Pin It