Blog

BLOG - o interiérovom / bytovom dizajne, o rôznych témach ohľadne návrhu interiérov a rekonštrukciách

Ak sa rozhodneme pustiť sa do zariaďovania alebo rekonštrukcie interiéru mali by sme mať jasno v tom, aký štýl sa nám páči. Je to veľmi dôležité, či už si ideme interiér zariaďovať sami, alebo sme sa rozhodli použiť služby odborníka. V súčasnosti sa v interiéroch používa množstvo štýlov. Niektoré štýly sú nadčasové a niektoré sú iba módnou záležitosťou. Ako to býva v móde, v dizajne a v podobných odvetviach, tak isto je to aj v interiéry. Čo je aktuálne a trendové, rýchlo prefrčí a vyjde z módy. Pri výbere štýlu je veľmi dôležité zvážiť, či sa daný štýl hodí k priestoru, ktorý sa chystáte zariadiť.

Industriálny interiér

 sa stáva veľmi obľúbeným. Pravdepodobne za to môže obľuba ľudí v loftovom bývaní. K loftom tento štýl vyslovene patrí. Je možné tento štýl samozrejme použiť v takmer každom priestore. K industriálnemu štýlu patria režné povrchy, čiže surové povrchy bez ďalšej úpravy, napr. tehlové murivo bez omietky alebo pohľadový betón. Taktiež je pri ňom možné ponechať priznané inštalácie. Musí to byť samozrejme vkusné a hlavne bezpečné. K tomuto štýlu sa hodia hlavne kovy, prevažne liatina, tepané kovy, sklo a drevo so surovým vzhľadom, napr. smreková preglejka alebo OSB dosky. Ďalším zaujímavým prvkom môžu byť aj pvc, vinyl alebo liate podlahy.

Provensálsky interiér

 môžme považovať za druh rustikálneho interiéru. Od tohto interiéru neočakávame dokonalé línie ale príjemnú atmosféru, ktorá pripomína dovolenku na francúzskom vidieku. Podstatou sú prírodné materiály - drevo, kameň, terakota, cementové dlažby, textílie. Oproti rustikálnemu interiéru je tento štýl ľahký a vzdušný. Využíva taktiež množstvo starožitností. Pri tvorbe takéhoto interiéru je ideálne predstaviť si atmosféru starého kamenného domu s vysokými stropmi a vôňou levandule. 

Prírodný interiér

 je čím ďalej tým viac populárny a to nielen na vidieku ale aj v meste. V dobe plnej chémie, pesticídov a plastov sa niet čomu diviť. V prírodnom štýle prevládajú samozrejme prírodne materiály, väčšinou v čo najprirodzenejšej podobe. Farby prevládajú zemité, jemné - odtiene hnedej, okrovej, zelenej. Žiadne umelé prehnané či výrazné farby. Veľmi obľúbeným prvkom je hlina. Môže byť v podobe omietok alebo podláh. Samozrejmosťou je použitie dreva, prevažne v podobe masívu, či už na podlahy, okná, dvere alebo nábytok. Ďalšie využívané materiály sú slama, konope, ľan, vlna, bavlna a iné ekologické materiály. V tomto štýle sa nekladie dôraz na dokonalé rovné línie skôr naopak.

Minimalistický interiér

 je veľmi obľúbený štýl interiéru, ktorý v súčasnosti preferuje asi väčšina ľudí, ktorý sa rozhodnú pre moderný interiér. Je to štýl, ktorého korene siahajú do polovice minulého storočia. Je to typ nadčasového interiéru, v ktorom prevláda biela farba a základne geometrické tvary. Dobre navrhnutý minimalistický interiér môže byť aj veľmi funkčný a jednoduchý na údržbu. Je to štýl, ktorý ani rokmi nevyjde z módy. V minimalistickom interiéry prevažujú moderné materiály - sklo, kov, plasty, lesklé povrchy ale samozrejme nie sú zakázané ani prírodne materiály, ako drevo, či kameň.  Minimalistický interiér

Škandinávsky interiér

 si získava stále viac fanúšikov. Je to druh minimalistického interiéru, v ktorom prevláda prevažne biela farba v kombinácii s drevom. Nazýva sa taktiež severský alebo nordický interiér. Dokáže byť surový ale aj dekoratívny. Využíva hru svetla a kontrastov. Drevo v ňom hrá veľmi významnú úlohu. Používa sa prevažne v podobe masívu alebo dýhy. Pri návrhu škandinávskeho interiéru sa používa množstvo solitérov, ideálne od známych severských dizajnérov. Dôležité sú aj doplnky, bez nich by tento štýl strácal svoju útulnosť a domácku atmosféru. Využívajú sa rôzne pletené deky, koberce, svietniky, množstvo obrazov, dekorácií a iné.  Celý interiér v škandinávskom dizajne si môžte pozrieť tu.
Škandinávsky interiér

Rustikálny interiér

 bol donedávna v našich končinách veľmi obľúbený. Tento štýl využíva historizujúce prvky. V lepšom prípade sa pri rustikálnom interiéry používajú starožitné nábytky a doplnky. V tom horšom prípade sú to napodobeniny, takzvané rustikálne nábytky. Rustikálnemu interiéru sa nedá odoprieť domácka atmosféra. Je však náročný na údržbu a určite ho nemožno považovať za nadčasový. Interiér v tomto štýle môže byť veľmi zaujímavý a príjemný na bývanie. Dosiahnuť dokonalý výsledok je však veľmi náročne. Nie je vhodné realizovať takýto interiér bez využitia služieb architekta alebo dizajnéra. Množstvo detailov, dekoratívnych prvkov, dekoračných líšt a vzorov, ktoré sa pri rustikálnom štýle využívajú je potrebne dokonalo zladiť. Rustikálny interiér

Bohémsky interiér

 musí mať ducha. Musí byť jedinečný. Nie je pre každého. Tento interiér musí mať svojho bohéma, ktorý v ňom bude žiť, tvoriť. Vyžaduje si svoj priestor - starú továreň, podkrovie, kaštieľ... Čokoľvek, čo sa odkláňa od stereotypu. Buď sa Vám páči alebo nie. Stáva sa však nezabudnuteľný. 

Ukážku interiéru, ktorý môžme považovať za bohémsky, nájdete tu.

Bohémsky interiér

Vintage interiér

 sa taktiež nazýva aj 

retro interiér

. Využíva prvky, ktoré sú staré, nie však dosť na to aby boli starožitnosťami. V tomto štýle možno použiť veci, ktoré v čase svojho vzniku nemuseli byť populárne, teraz si však získavajú obľubu. 50te a 60te roky priniesli množstvo dizajnových kúskov a kvalitných nábytkov. Je len na úžitok, že sa tieto veci opäť vracajú do obehu a získavajú si svojich zástancov. Pekné originálne kúsky je možné nájsť na bazároch, takže nie je potrebné uchýliť sa k replikám.

 Tu si môžte pozrieť kaviareň v retro štýle.

Vintage interiér

Pin It